چگونه عکس های خوبی از کودک خود ثبت کنیم
1396/01/21 | تعداد نظرات :0
چگونه عکس های خوبی از کودک خود ثبت کنیم

طی سالهای گذشته عکس گرفتن از بچه ها با پیشرفت تکنولوژی و توجه بیشتر به کودکان و اهمیت گذر زمان کودکی در بچه ها مورد توجه بیشتری قرار گرفته است . درک لذتی که یک کودک در خانواده ایجاد می کند، ثبت این خاطرات شیرین ، زیبا یکی از اولویت های هر خانواده است . با گذر زمان این تصاویر رنگ و بویی دیگر به خود می گیرند و دیدن چند باره آنها طعم شیرین آن دوران را به یاد می آورد . در این مطلب بنده قصد دارم تا با توضیح برخی از اصول عکاسی و ترکیب بندی اولیه شما دوستان را برای ثبت عکسهایی بهتر و زیبا تر از فرزند خود یا دوستان راهنمایی کنم .

عکاسی از کودکان و نوزادان شرایط بخصوصی دارند زمانی که شما دست به دوربین می برید باید این نکته را در نظر داشته باشید که عکاسی از بچه ها عکاسی لحظه هاست و هیچ درست و نادرستی وجود ندارد اما با رعایت برخی اصول شما می

توانید به نتایج بهتری دست یابید و از دیدن آنها لذت دوچندان ببرید .

    

درباره محل عکس گرفتن خوب فکر کنید - اگر یک عکس رسمی تر می خواهید، کودک را به زمین بازی نبرید!

۱- کودک را مجبور با کار خاصی نکنید ، تلاشتان این باشد که حس کودک طبیعی باشد

بهترین فضا ها برای عکس گرفتن از کودک فضایی که در آن بچه ها احساس راحتی کنند و از جایی که قرار گرفتند لذت ببرند این فضا ها می تواند پارک ، اتاق خود کودک و یا فضا هایی که بچه ها شاد و سرخوش سعی در کشف آنجا کنند. خلقیات کودکان با هم متفاوت است این که کودک در چه فضایی و چه موقعی از روز سرحال تر و شادابتر است را فقط شما والدین گرامی می دانید . پس سعی کنید برای ثبت بهتر عکسها زمان مناسب را درنظر بگیرید . سرعت عمل در عکاسی از کودکان بسیار اهمیت دارد سعی کنید تجهیزاتی انتخاب کنید که بتوانید در لحظه واکنش های سریعی بدهید . استفاده از دوربین های پر سرعت و نورهای اسپید لایت ( نورهایی که به خود دوربین متصل می شوند ) توصیه میشود . سعی کنید در محل مناسبی قرار گیرید و منتظر واکنش های کودک شوید .

۲- ابزارهایی جهت جلب توجه کودک تهیه کنید

عکاسی از کودکان اصلا کار ساده ای نیست ، خیلی زود حواس بچه ها پرت می شود و واقعا ممکن است متوجه نشوند که چه خبر است اما با یک وسیله ای که صدایی جدید برای کودک تولید می کند توجه آن را جلب نمایید البته این نکته هم باید عرض کنم که طبقه تجربه بنده کودکان پس از چند بار استفاده از آن به این ابزار هم واکنشی نشان نمی دهند اینجاست که خلاقیت شما بسیار اهمیت دارد ، اینکه چطور از ابزارتان استفاده کنید که تا پایان عکاسی بکارتان بیاید مثلا با شکلک در آوردن و یا همزمان با آن ابزار ، صدای خاصی نیز از خود درآورید . سعی کنید تا حدی پایین بیایید تا بالای سرشان برسید و تعامل خود  و کودک را افزایش دهید .

۳- صبور باشید

کودکان همیشه غیر قابل پیش بینی هستند یک لحظه لبخند می زنند و بالا و پایین می پرند و لحظه ای بعد شروع به گریه کردن می کنند و خود را قایم می کنند . پس عکاس باید خیلی صبور باشد و این اخلاق بچه ها کنار بیاید تا به آن لحظه ناب دلخواه خود برسید . بچه ها به چیزهای اطرافشان واکنش های مختلفی نشان می دهند پس اگر به نتیجه دلخواهتان نرسیدید سعی کنید از  شخصی برای همراهی کردن بچه ها کمک بگیرید.

چگونه عکس های خوبی از کودک خود ثبت کنیم

۴- رسمی یا غیر رسمی

یکی دیگر از نکات مورد توجه در عکاسی صحنه آرایی آن است به شکلی که بیشتر شبیه یک عکس پرتره شود . اگر بیش از حد به محیط پیرامون خود توجه نکنید  و توجهی به صحنه آرایی نداشته باشید وخود کودک را بیشتر درگیر عکس کنید 

مسئله دیگر موقع عکس گرفتن از کودکان صحنه آرایی است طوری که بیش تر شبیه یک عکس پرتره شود. اگر توجه تان بیش از حد به صحنه آرایی نباشد و خود کودک را بیش تر درگیر عکس کنید نتایج بهتری به دست می آورید.

photokafshdoozak

بیش تر بچه ها خیلی خوب دستورالعمل ها را دنبال نمی کنند، بنابراین رساندن آن ها به حالت موردنظرتان خیلی سخت است. شما باید از فرصت ها استفاده کنید و آماده باشید تا از یک لبخند بشاش عکس بگیرید.

 
 ۵- شاد باشید 

بیش تر وقت ها، بودن با بچه ها لذت بخش است (اگر انرژی داشته باشید!) و شما باید بتوانید آن لحظات فوق العاده و احساساتی که می توانید با خانواده و دوستانتان سهیم شوید را ثبت کنید و آن ها را بعدها مرور کنید

همان طور که شخصیت و موقعیت یک شخص را در یک عکس پرتره نشان می دهید، می توانید همین کار را برای کودکان انجام دهید. اگر آن ها زرنگ و پر جنب و جوش هستند؛ ببینید می توانید ماهیت این انرژی را در عکس وارد کنید. اگر کمی بچه تر و خجالتی است - این حالت را نشان دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آتلیه عکاسی , آتلیه کودک  مقالات آتلیه کودک کفشدوزک را مطالعه بفرمایید.

دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه
برچسب ها
آخرین پست ها
تبلیغات متنی