اخبار مرتبط اشتباهات رایج در عکاسی

در حرفه عکاسی به خصوص عکاسی کودک اشتباهات زیادی وجود دارد که نباید مرتکب شوید، قطعا زمانی که شما به یک آتلیه کودک و نوزاد مراجعه می کنید امکان اینکه اشتباهی رخ دهد بسیار کم خواهد بود، مواردی که به آن اشاره می کنیم برای کسانی است که آشنایی زیادی با عکاسی ندارند. به این نکته توجه داشته باشید تا زمانی که اشتباه نکنید عکاس ماهری نخواهید شد پس دوربین را بدست بگیرید و آماده کار شوید.

رنگ هایی که بیش از حد اشباع هستند

رنگ های اشباع و غیر واقعی معمولا به عکس ا رنگ و لعاب خوبی می دهد ولی این مسئله معمولا روی صفحه مانیتور اینطور به نظر می رسد، و زمانی که شما در جایی دیگر به این عکس نگاه کنید شاهد این رنگ ها نخواهید بود. بنابراین سعی کنید به جای دستکاری عکس، تلاش کنید سوژه و مکانی را انتخاب نمایید که رنگ‌ها در آن قدرتمند هستند. سوژه ای که رنگ های روشن دارد و اطرافش را رنگ‌های خفه فرا گرفته است، می‌تواند انتخاب خوبی باشد. زمانی که برای عکس انداختن انتخاب می‌کنید هم اهمیت ویژه ای دارد.

شارپ نبودن عکس ها

تاری عمدی اگر یک عکاس حرفه‌ای باشید و بتوانید کنترل شارپ بودن عکس را در اختیار داشته باشید، می‌تواند نتیجه بسیار عالی داشته باشد. اگر می‌خواهید پرتره بندازید، فوکوس باید روی چشم‌ها بوده و این ناحیه بیشترین مقدار شارپ بودن را داشته باشد. در ضمن حتما به فوکوس پشت توجه کنید، زیرا باعث می‌شود که دوربین به جای تمرکز روی سوژه روی پس زمینه فوکوس کند که در مقاله عکاسی پرتره از کودکان بدون استرس توضیح داده شد بالا بردن ISO گاهی باعث شارپ‌تر شدن عکهسا به ویژه در محیطهای کم نورتر می‌شود. هر چه مقدار ISO بالاتر رود، سرعت شاتر نیز به همان اندازه افزایش پیدا می‌کند.

کامپوزیشن (ترکیب بندی)

توجه به محیط از اهمیت زیادی برخوردار است اینکه دقیقا از چه چیزی می خواهید عکس بگیرید، عکس شما عمودی باشد یا افقی و... چند دقیقه بایستید و به سوژه با دقت نگاه کنید پس از بررسی آن عکس خود را ثبت کنید. اگر از فردی که از عینک طبی استفاده می‌کند عکس می‌گیرید، سعی کنید زاویه را طوری انتخاب کنید که بازتاب نور در شیشه‌ی عینک مشخص نباشد.

فاصله زیاد

از سوژه فاصله نگیرید شما قرار نیست هدف گیری کنید، حتما به سوژه نزدیک شوید و پس از وضوح کامل سوژه عکاسی کنید.

اشتباهات رایج در عکاسی

کج کردن دوربین

کج کردن دوربین اصلاً نشانه‌ی خلاق بودن شما نیست. سعی کنید همیشه دوربین را صاف در دست بگیرید و عکستان زاویه نداشته باشد

عکاسی از کودک

اگر قصد عکاسی از یک کودک را دارید، سعی کنید خود را هم‌سطح با او کنید؛ مثلاً زانو بزنید یا بنشینید.

عکسهای زیاد

عکس زیاد انداختن خوب است، اما بهترین‌ها را نگه دارید. همه افراد عکسهای متوسط می‌گیرند، اما حرفه‌ای‌ها بهترین‌ها را به دیگران نشان می‌دهند. به بینندگان خود لطف کنید و بهترین‌ها را برایشان برگزینید. اینطوری شما هم یک حرفه‌ای خواهید بود.

از دیگر مواردی که لازم است به آنها توجه ویژه ای داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر شاتر زمان زیادی باز می‌ماند، باید لرزش‌ها را هم کنترل کنید.
 • اگر از فلاش استفاده می‌کنید، سعی کنید نوردهی تصویر زیاد نشود و سوژه خیلی پرنور نشود که اصطلاحاً به آن Over Expose می‌گویند.
 • اگر از شخصی که در خیابان ایستاده عکاسی می‌کنید، حتماً مراقب باشید تا افرادی که در حال عبور هستند جلوی سوژه را نگیرند؛ چه قسمتی از سوژه را و چه کل سوژه را.
 • اگر عکاسی پرتره می‌کنید از این‌که فوکوس روی سوژه است مطمئن شوید
 • هنگام عکاسی پرتره، مطمئن شوید که رنگ پوست سوژه در عکس مانند واقعیت باشد.
 • اگر می‌خواهید عکاسی پرتره کنید، سوژه نباید خیلی دور باشد؛ وگرنه پرتره بی‌معنی می‌شود.
 • سعی کنید قرمزی چشم سوژه را از بین ببرید. این حالت معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که از فلاش استفاده می‌کنید.
 • اگر سوژه‌تان در حال حرکت است -مانند یک دونده- باید سرعت شاتر بالا و نوردهی مناسبی داشته باشید تا سوژه تار نباشد.
 • سعی کنید سایه خودتان در کادر ثبت نشود.
 • سعی کنید لرزش دستتان را کنترل کنید.
 • اگر در هوای آفتابی عکاسی می‌کنید، نباید دوربین مستقیماً به‌طرف خورشید باشد. اگر این کار را کنید، علاوه بر این‌که سایه ایجاد می‌شود، به سنسور دوربین آسیب جدی وارد می‌کنید.
 • زیادی به سوژه نزدیک نشوید؛ جز در هنگام عکاسی ماکرو.
 • سعی کنید غلظت رنگ‌ها متعادل باشد.
 • اگر از تلویزیون یا مانیتور عکس می‌گیرید، سرعت شاتر بالایی را انتخاب کنید تا تصویر به‌درستی ثبت شود.
 • در مواقع مختلف، باید تشخیص دهید که تصویر افقی بهتر است یا عمودی

اگر هر یک از این موارد را مورد توجه قرار دهید اطمینان داشته باشید حرفه ای ترین عکس ها را خواهید داشت بنابراین کارتان را آغاز کنید و از آن لذت ببرید.

 

اخبار مرتبط اخبار مرتبط