اخبار مرتبط چگونه یک عکاس واقعی شویم؟ درباره عباس عطار

حرفه عکاسی به بخش های مختلفی تقسیم می شود اما در هر بخشی که مشغول به کار هستید بهتر است از تجربیات افراد مشهور استفاده کنید تا در زمینه های مختلف، عکاسی کودک، عکاسی نوزاد و... موفق شوید.

«عباس عطار»، متولد 1323 در «خاش» از توابع استان سیستان و بلوچستان است. وی پس از گذراندن تحصیلات خود در ایران، برای ادامه تحصیل به انگلستان رفته و در رشته مطبوعات و ارتباطات فارغ التحصیل شد. او از 26 سالگی عکاسی حرفه ای می‌کند، بطوریکه عکس‌های او در نشریات معتبر جهان منتشر شد. عطار، از سال 1981 به عضویت آژانس عکس مگنوم درآمده و پس از آن با حضور در جنگ‌ها و مناطق بحران زده مختلف جهان، به عکاسی می‌پردازد. از جمله پروژ‌ه های معروف او «بیافرا» در آفریقا، «ویتنام»، «مکزیک»، «بنگلادش»، «ایران» در سالهای بروز انقلاب اسلامی،  سایر کشورهای اسلامی و خاورمیانه است.

شهرت عباس عطار به حدی است که امروز در دنیا با نام کوچکش شناخته می‌شود. کافی است نام او را در گوگل جست‌ و جو کنید. آنجا است که می‌بینید «Abbas» نامی است که او با آن شناخته می‌شود. وی پس از موفقیت‌های فراوان عکس‌هایش، از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱، به عنوان رئیس دوره‌ای مگنوم انتخاب شد. افتخاری که تنها نصیب معدودی از افراد شده است که در میان آنان نام بزرگان تاریخ عکاسی مشاهده می‌شود.

چگونه یک عکاس واقعی شویم؟ درباره عباس عطار

وقتی شما عکاس آماتوری هستید، یا نه عکاسی حرفه‌ای هستید اما مخاطبان محدودی دارید، هیچ‌گاه تحت اتهام داشتن گرایشات سیاسی و اعتقادی قرار نخواهید گرفت. اما عباس عطار، به دلیل شهرت فراوان و همچنین توانمندی ویژه ‌اش در عکاسی، همیشه آثارش زیر ذره بین بوده‌اند. عکس‌های وی از کشورهای مسلمان، بازخورد ویژه ای در کشورمان داشتند.

عباس عطار درباره مذهب اینچنین می‌گوید:
«مذهب معمای بزرگی در زندگی من محسوب می شود. این موضوع دلربا سال ها مرا شیفته خود کرده و بالاخره توانستم بفهمم که چرا مردم به تشریفات مذهبی پایبند هستند و نیاز روحی عمیق آنها حکم می‌کند که اعتقادات خود را استوار نگه دارند.»(مصاحبه با روزنامه شرق، ۸۲/۱۰/۴)

چگونه یک عکاس واقعی شویم؟ درباره عباس عطار

یکی از منتقدین هنری نیز در روزنامه شرق درباره آثار او چنین می‌نویسد:
کتاب مصور و معروف الله اکبر (Allaho Akbar) نمونه کاملی از عشق او به دانستن و عمیق شدن در مذهب و اعتقادات دینی مسلمانان است. او بیش از 14سال از زندگی حرفه‌ای و عکاسی اش را وقف ثبت مسائل مذهبی و تقابل نگاه‌های نهفته در مذاهب جهان کرده است. (روزنامه شرق، ۸۲/۱۰/۴)

در اینجا به نقل قول‌هایی مربوط به مصاحبه کوتاه عباس عطار با سایت is.asia-city می پردازیم:

  • یک عکاس آنقدر در دنیای عکس‌های خود غوطه‌ور است که از خود خبری ندارد.
  • به غیر از نزدیکی فیزیکی به سوژه، باید ارتباط نزدیک‌تری را از لحاظ روحی با آن برقرار کرد و هر عکاسی در ابتدای راه باید بداند که برای عکاس‌شدن به معنای واقعی، ابتدا باید خود را جزئی از سوژه و آدم‌های آن‌سوی لنز خود بداند؛ نه چیزی جدا از آنها
  • کار در سارایوو برای من تجربه احساسی عجیبی بود. کودکی را دیدم که در زیر بمباران جانش را از دست داده بود، اما همچنان چشمانش بازبود. به نظر می‌آمد غرق در رویای خود است
  • من خود را وامدار نقاشانی مانند پیکاسو و کاراواجو می‌دانم
  • هنری کارتیه برسون برای من مانند یک «عمو» بود. در دنیای من «عمو»ها نماد شکل خاصی از محبت هستند. آنها به سخت‌گیری پدر نیستند.
  • من دنیا را سیاه و سفید می‌بینم و گرفتن عکس‌های سیاه و سفید به من کمک می‌کند تا بر واقعیت مستولی شوم.
  • آیا عکاسی نوشتن با نور نیست؛ با این تفاوت که نویسنده در زمان نوشتن مستولی بر کلمات است اما در عکاسی، این عکاس است که تحت تأثیر عکسش قرار می‌گیرد؛ با این تفاوت که باید پا را از مرز واقعیت فراتر بگذارد تا زندانی‌اش نشود؟

توصیه های عکاسان نامی و معروف و دیدن کارهای آنها می تواند برای همه افراد به خصوص آنهایی که در حوزه عکاسی فعالیت دارند بسیار تاثیر گذار باشد حتی اگر رشته ای که در آن فعالیت می کنید متفاوت باشد خواندن تجربیات و دیدن نمونه کارهای آنها مفید خواهد بود به همین دلیل آتلیه کودک کفشدوزک در سایت تخصصی عکاسی خود به تجربیات و کارهای این هنرمندان اشاره کرده است.

اخبار مرتبط اخبار مرتبط