اخبار مرتبط انتخاب نور مناسب دوربین در عکاسی کودک

زمانی که شما کار عکاسی را به تازگی شروع کردید شاید مد نوردهی دوربین برای عکاسی بهترین انتخاب باشد. اما زمانی هم می رسد که شما برای یک عکاسی حرفه ای نیاز به تنظیمات بیشتر و بهتری دارید در این زمان باید بدانید از کدام مُد دوربین استفاده کنید. آتلیه کفشدوزک در این مطلب شما را راهنمایی خواهد کرد.

قبلا در تنظیم نور و آشنایی با اصطلاحات در عکاسی با اصول اولیه نوردهی (دیافراگم، سرعت شاتر، ایزو) آشنا شدیم در این قسمت به مدهای نور دهی می پردازیم.

انتخاب نور مناسب دوربین در عکاسی کودک

عمق میدان (depth of field) چیست؟

دوربین فقط می تواند لنزش را در یک نقطه فوکوس کند، اما ناحیه ای از جلو و عقب این نقطه وجود دارد که همچنان شارپ و واضح دیده می شود. به این ناحیه عمق میدان (DOF) می گویند. سایزش متغیر است و با «کم عمق» (فقط یک ناحیه باریک شارپ دیده می شود) و «عمیق» (بیشتر عکس شارپ دیده می شود) بیان می شود. عمق میدان، یا کنترل اینکه چه قسمت هایی از عکس شارپ بیافتد، یکی از مزایای داشتن دوربین SLR است.

مد برنامه

مُد برنامه برای زمانی است  که شما به دنبال هیچ افکتی نیستید، زمانی که دوربین شما بر روی مد برنامه تنظیم باشد، تلاش خواهد کرد تا یک نوردهی مناسب به شما بدهد تا بتوانید دوربین را در دست نگه دارید، و نیازی به سه پایه برای محکم کردن دوربین خود نداشته باشید. این مُد برای وقتی که شما به طور اتفاقی عکاسی می کنید و فقط می خواهید مطمئن شوید که نوردهی های شما درست است، خوب است.

این مُد نوردهی در این زمینه بسیار شبیه مُد خودکار است، با این تفاوت که شما می توانید نوردهی که دوربین تنظیم می کند، و همچنین بسیاری از تنظیمات دیگر مانند تراز سفیدی را نادیده بگیرید یا تغییر دهید. علاوه بر این، در مُد خودکار، دوربین زمانی که فکر می کند به نور بیشتری نیاز است، فلاش را پاپ آپ می کند. اما در مُد برنامه، فلاش پاپ آپ نمی شود مگر این که شما به آن بگویید این کار را انجام دهد.

اولویت دیافراگم

در بسیاری از دوربین ها، این مُد با حرف A بر روی دکمه چرخان مدهای دوربین نشان داده شده، در حالیکه در دوربین های کاننCanon  با  Av، به معنی مقدار دیافراگم (Aperture Value) نشان داده می شود. در هر صورت، در این مُد، شما دیافراگم و ایزویی که می خواهید را تنظیم می کنید و دوربین سرعت شاتر مناسب را برای شما تنظیم می کند. چه موقع باید از مُد اولویت دیافراگم استفاده کرد؟

زمانی که یک عمق میدان کم تر می خواهید، مثلا در یک پرتره، استفاده از اولویت دیافراگم و تنظیم یک دیافراگم باز، گزینه ای عالی است بهترین زمان استفاده از این مد می باشد.

انتخاب نور مناسب دوربین

مُد دستی

مد دستی زمانی برای شما مفید خواهد بود که به طور کامل با دوربین خود آشنا شدید و می توانید همه تنظیمات را خودتان به عهده بگیرید حالا باید از مُد نوردهی دستی  (Manual)استفاده کنید.

نورسنج

مُدهای نیمه خودکار با اجازه دادن به شما برای انتخاب تنظیماتی برای داشتن اولویت، کمی از بار ذهنی شما را کم می کنند، اما گاهی اوقات شما باید کنترل کامل را به دست بگیرید.

اگر شکا از آن دسته افرادی باشید که خودتان خواستار عکاسی از فرزندان، طبیعت یا خانواده اید آشنایی با اصول عکاسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما در هر صورت عکاسی کودک از سخت ترین و شیرین ترین شاخه های عکاسی به حساب می آید و نیاز به صیر و انرژی زیادی دارد، بهترین پیشنهاد برای ثبت تصاویر ماندگار از کودک مراجعه به آتلیه تخصصی کودک است تا بدون نگرانی کادر حرفه این آتلیه لحظات زیبای کودک شما را به ثبت برسانند.

 

اخبار مرتبط اخبار مرتبط