اخبار مرتبط آموزش ساخت آتلیه عکاسی در منزل با تم‌های متفاوت

عکاسی در واقع به معنای ثبت لحظات زندگی است و از هنرهایی است که در میان بسیاری از افراد طرف داران دارد. شاید به دلیل اینکه به صرف داشتن یک دوربین ساده و کامپکت بتوان در حد و اندازه خودمان عکس بگیریم و از این کار لذت ببریم. وجود عکاسی در خانه همراه با وسایل نورپردازی عکاسی یا ساخت وسایل نورپردازی عکاسی چندان کار دشواری نیست. پس اگر هزینه راه اندازی آتلیه عکاسی را ندارید با ما همراه باشید تا آموزش راه اندازی آتلیه برای خلق انواع عکس حتی عکاسی پرتره در خانه را در اختیارتان قرار دهیم.

یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها در زمان عکاسی نور است. وقتی شما عکس‌هایی که در آتلیه گرفته شده‌اند تماشا می‌کنید، تفاوت‌های اساسی بین آنها و دیگر عکس‌ها می‌بینید. علاوه بر کادربندی و زاویه بندی و همچنین پس زمینه عکس و دکور برای آتلیه، یکی از عوامل تأثیرگذار در آنها نورها هستند که جلوه خاصی به عکس‌ها می‌بخشند که قبلا در رابطه با نور و... در مقاله اصول عکاسی کودک، جنس و دمای رنگی نورها مفصل توضیح داده شد.

اگر شما هم از علاقه‌مندان به هنر عکاسی هستید، شاید دلتان بخواهد در گوشه‌ای از خانه خود یک آتلیه برای خود دست و پا کنید و اگر کودکی در خانه دارید و وقت مراجعه به آتلیه کودک را ندارید خودتان هر از چند گاهی از آنها عکس بگیرید. شاید دوست داشته باشید از کودک خود که مدام در حال تغییر است عکس بگیرید و مراجعه به آتلیه نوزاد یا آتلیه کودک به نظرتان با توجه به حجم عکس‌هایی که از کودک خود می‌گیرید، منطقی به نظر نرسد.

آتلیه عکاسی در خانه

برای راه‌اندازه آتلیه در خانه به چه چیزهایی نیاز دارید؟

اگر می‌خواهید در منزل خود یک آتلیه عکاسی به راه بیاندازید، به حداقل وسایل نیاز دارید که عبارتند از فلاش‌ها، رفلکتور، فون‌ها و...

فون‌ها در واقع به شکل یک رول کاغذ هستند که در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارند که برای پس زمینه عکس‌ها استفاده می‌شوند که بسته به دید شما و عکس‌هایی که قرار است بگیرید آنها را انتخاب می‌کنید که به طور معمول می‌توانند به رنگ سفید یا سیاه و یا رنگ‌های دیگر با کاربردهای مختلف باشند.

برای ایجاد تم‌های متفاوت می‌توان از یک ديوار سفيد يا يك صفحه نقاشي شده نیز استفاده کرد. پارچه‌هاي بزرگی كه بشود روي آنها را با اسپری نقاشي كرد بهترین گزینه هستند. البته در مواقعی خیلی راحت می‌توانید از یک پارچه مخمل مشکی که نور را به خوبی جذب می‌کند استفاده کنید و به شیوه‌ای که می‌توانید آن را با میخ روی دیوار نصب کنید. اگر از فون استفاده می‌کنید، مي‌توانيد از پايه ثابت يا متحرك استفاده كنيد. یک راه حل دیگر استفاده از کاغذهایی است که به راحتی لوله می‌شوند و در صورت نیاز بدون دردسر می‌توانید آنها را باز و بسته کنید.  

رفلکتورها هم از دیگر وسایل عکاسی هستند که در چهار رنگ نقره‌ای، طلایی، سفید و مشکی وجود دارند. کاربرد رفلکتورها بیشتر بازتاب نور طبیعی و یا مصنوعی به سمت سوژه عکاسی است که بسیار در عکاسی اهمیت دارند.

با رفلکتور می‌توان نور اصلی را به سمت بخش سایه‌ای که روی صورت سوژه ایجاد شده است هدایت کرد و آن را روشن نمود.

فلاش‌ها در واقع منبع نور مصنوعی هستند که به وسیله آنها کار نورپردازی در عکاسی را انجام می‌دهید که با استفاده از آنها می‌توان تصاویری زیبا ثبت کرد. ویژگی که فلاش‌های استودیویی را از سایر فلاش‌ها متمایز می‌کند، حذف قرمزی چشم در عکس است که خود یک معضل در عکاسی به حساب می‌آید.

استفاده از وسایل نورپردازی دیگر نیز لازم است. مثلاً با یک سافت باکس می‌توانید نور را به طرف صورت سوژه هدایت کنید و به این ترتیب سایه‌ها را از بین ببرید. این نکته بسیار حائز اهمیت است که بدانید زاویه، ارتفاع و فاصله نور اصلی در نور نقش مهمی در عکس دارند.

نور دوم مورد نیاز نور سر یا همان Head light است که از یک snoot متصل به فلاش و در پشت سوژه بر سر او می‌تابد و به این ترتیب با ایجاد بُعد موجب جدایی سوژه از پس زمینه می‌شود.

در واقع، نورپردازی به معنای کنترل نورها است. گاهی وجود یک پنجره که نور طبیعی بیرون از آن به داخل می‌تابد می‌تواند نور عکس شما را تأمین کند و گاهی نیز می‌تواند نور زیادی به سوژه شما بتاباند که برای مسدود کردن آن می‌توان از پرده‌های تیره رنگ استفاده کرد.

شما در عین حال به فضایی حدود 2 متری بین سوژه و پس زمینه نیاز دارید تا از ایجاد سایه‌های ناخواسته جلوگیری کنید. اگر چنین فضایی را نتوانستید در نظر بگیرید بهتر است نورها را در ارتفاع بیشتری بگذارید.

در عین حال، می‌توانید گاهی نیز به آتلیه‌ها مانند آتلیه کودک کفشدوزک سری بزنید و از کودک خود عکس بگیرید و با تماشای عکس‌ها نکاتی نیز بیاموزید.

اخبار مرتبط اخبار مرتبط