اخبار مرتبط عکاسی کودک و سرعت شاتر در دوربین عکاسی

حتماً شما هم عکس‌هایی را دیده‌اید که از کودکان در بازی گرفته شده‌اند و خیلی شفاف و واضح هستند. ولی هر وقت خودتان خواستید این کار را بکنید، به محض اینکه کودک شروع به حرکت می‌کند، مثلاً دستش را بالا می‌برد، دستش ناواضح و در اصطلاح عکاسی فلو می‌شود و عکس خوبی از کار در نمی‌آید.

اگر می‌خواهید کار لذت‌بخش عکاسی از کودک را خودتان انجام دهید، و به آتلیه کودک مراجعه نکنید باید کمی با تکنیک‌های عکاسی آشنایی داشته باشید. مخصوصاً اگر می‌خواهید از کودک در حال بازی و حرکت عکس بگیرید و عکس‌ها کیفیت داشته باشند، باید بدانید دوربین روی چه تنظیماتی باید باشد و چطور باید عمل کنید. همچنین، اگر کار عکاسی در خارج از آتلیه کودک و توسط خودتان صورت گیرد، باید به نکاتی توجه داشته باشید.  

تحرک کودک در عکاسی

ثبت تصاویر متحرک از کودک

برای ثابت کردن حرکت سوژه که در عکاسی کودک به آن فریز کردن می‌گویند، باید بتوانید از پیش مواردی را در دوربین خود تنظیم کنید. برای این کار به کنترل سرعت شاتر نیاز دارد. بهترین کار این است که دوربین را روی حالت اولویت شاتر یا TV قرار دهید. سرعت شاتر ۱/۱۰۰۰ ثانیه برای گرفتن عکس‌ از کودک در حال بازی و شادی و جست و خیز گزینه مناسبی است. برای اینکه مطمئن شوید این سرعت برای عکاسی خوب است، به طور آزمایش چند عکس از کودک بگیرید و وضوح و کیفیت عکس‌ها را ببینید.

اگر نتیجه رضایت بخش نبود، از سرعت شاتر ۱/۲۰۰۰ ثانیه استفاده کنید که در این صورت باید حواستان به نور و ایزو باشد که بااحتیاط باید اقدام به تغییر آن بکنید.  

وقتی سرعت شاتر را دوربین بالا می‌برید، باید ایزو یا حساسیت دوربین خود را نیز بالا ببرید. البته در زمان تغییر ایزو باید حتماً توجه داشته باشید که از کیفیت کلی عکس‌ها کم نشود.

در زمان عکاسی با فشار نیمه بر روی دکمه شاتر نورسنجی فعال می‌شود، اگر نمایشگر دیافراگم چشمک می‌زند و نشانگر نورسنجی عددی منفی است، نور شما برای عکاسی کافی نیست. در این حالت باید عدد ایزو را کم کم زیاد کنید تا دیافراگم ثابت شود و نمایشگر نورسنجی دیگر نمایش داده نشود.

وقتی کودک دارد بازی می‌کند یعنی جای مشخصی ندارد و هر لحظه جای او تغییر می‌کند. برای اینکه در عکس‌ها فوکوس مشخص باشد و به هم نریزد، حالت فوکوس متوالی یا پیوسته دوربین را فعال کنید. در این وضعیت دکمه شاتر را نیمه فشار دهید و ناحیه فوکوس خود را مشخص و کودک را دنبال کنید. وقتی دکمه شاتر را فشار دهید، عکس در نقطه دلخواه شما فوکوس شده است. البته قرار دادن کودک در مرکز عکس خیلی کادربندی خوبی به شما نمی‌دهد، اگر نور محیط کافی است، می‌توانید فوکوس را از مرکز بردارید و به قسمت‌های دیگر ببرید و ترکیب‌بندی و قاب بهتری داشته باشید.

در کل، هر نقطه‌ای را که برای فوکوس انتخاب می‌کنید، حتماً آن را روی سوژه یا کودک قرار دهید و آن را از فوکوس خارج کنید.

کار دیگری که می‌توانید در عکاسی از کودک در زمان بازی انجام دهید، گذاشتن دوربین روی حالت Continuous است. در این وضعیت با نگه داشتن دکمه شاتر عکس‌های متوالی از کودک گرفته می‌شود. بعضی دوربین‌ها این امکان را دارند که عکاسی متوالی در آنها با دو سرعت کند و تند انجام شود که بسته به شرایطی که در آن قرار دارید می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. وقتی چند عکس به طور متوالی گرفته می‌شود، ممکن است در میان عکس‌های گرفته شده عکسی باشد که به نظرتان جالب بیاید و نظر شما را جلب کند.

آتلیه عکاسی تخصصی کودک و نوزاد کفشدوزک با دارا بودن تیم متخصص و سال‌ها تجربه در زمینه عکاسی کودک آماده ارائه بهترین خدمات به شما است و عکس‌هایی زیبا و دلنشین از کودک دلبند شما به ثبت خواهد رساند که شاید هرگز خودتان موفق به این کار نشوید.

اخبار مرتبط اخبار مرتبط