اخبار مرتبط عکاسی پرتره از کودک و نوزاد

عکس پرتره عکسی است که فقط از چهره گرفته می‌شود. این شاخه از عکاسی نیاز به تبحر و تخصص خاص دارد. جذابیت عکاسی پرتره زیاد است و البته سخت، به دلیل اینکه عکاس در این نوع عکاسی محدودیت‌هایی دارد که با در نظر گرفتن همه آنها باید بتواند عکس خوب از سوژه بگیرد، مخصوصاً اگر این سوژه کودک باشد. به دلیل نزدیکی زیاد سوژه به دوربین و دیده شدن جزئیات مهم است که چه تصویری از شخصیت افراد به ثبت می‌رسد.

عکاسی پرتره از کودکان کار مشکل‌ تری است، زیرا بی‌حرکت نگه داشتن آنها ساده نیست. همین که کودک برای ثبت عکس یک جا آرام بگیرد، کار آسانی به نظر نمی‌رسد و هر تکان کودک باعث خراب شدن عکس می‌شود. بهترین کار این است که دوربین به دست، پشت سر هم از کودک عکس بگیرید.

برای اینکه بتوانید عکس پرتره خوب از کودک بگیرید، باید نکاتی را مد نظر داشته باشید که در ادامه برخی از آنها را برای شما آورده‌ایم.

مدل عکس کودک - آتلیه کودک کفشدوزک

نکات عکاسی پرتره از کودکان

 • عکس پرتره از کودک شما زمانی زیباتر است که عمق میدان کمتری داشته باشد. برای این کار باید دیافراگم را باز کنید و آن را روی 2.8 و 5.6 تنظیم کنید. به این ترتیب پس‌زمینه تار و صورت کودک برجسته خواهد شد.
 • با لنزهای مخصوص عکاسی پرتره عکس بهتری خواهید گرفت و این لنزها دیافراگم بازتری نسبت به دیگر لنزها دارند. لنز تله فوتو بیشتر از واید برای عکاسی پرتره مناسب است. با این لنزها شاید لازم نباشد زیاد به کودک نزدیک شوید و احیاناً ترس او از دوربین و لنز مانع از کار شما شود.
 • برای تنظیم سرعت شاتر در عکاسی پرتره از کودکان فاصله کانونی لنز را مد نظر داشته باشید، در غیر این صورت لرزش دوربین موجب تار شدن عکس می‌شود.
 • استفاده از قاب‌بندی‌های خلاقانه در عکس پرتره مهم است و برای یک ترکیب‌بندی خوب زوم کنید و کودک را کامل در کادر قرار دهید. انتخاب زاویه مناسب هم در این نوع عکاسی بسیار مهم است، لزوماً عکس از روبه‌رو و هم‌سطح با صورت کودک عکس خوبی نخواهد بود.

مدل عکس کودک - آتلیه کودک کفشدوزک

 • استفاده از رفلکتور در عکاسی پرتره نیز موجب روشن شدن عکس و بهتر شدن کیفیت نور آن می‌شود. رفلکتور با بازتاب نور روی صورت کودک سایه‌های ناخواسته را از بین می‌برد و عکس شفاف‌تری خواهید داشت.
 • چشم‌های کودکان و نگاه آنها در عکس جذاب هستند و ببیننده عکس را به ذوق می‌آورند. برای اینکه مدل عکس کودک خوبی داشته باشید، بهترین حالت این است که روی چشم‌ها فوکوس کنید. برای کمک به فوکوس دقیق به شکل دستی روی یک نقطه، فوکوس خودکار تکی را انتخاب کنید.
 • در عکس پرتره که جزئیات دیده می‌شود، خنده کودک بسیار در عکس تأثیرگذار خواهد بود. بهتر است برای رسیدن به یک نتیجه خوب عکس‌های زیادی بگیرید و از همه حالت‌های صورت کودک عکس بیاندازید.
 • یک فلش اکسترنال و یک دیفیوزر با اندازه خوب امکان داشتن طیف وسیعی از تنظیمات نورپردازی را در اختیار شما می‌گذارند. وقتی چند عکس با نور خوب و نور بد در کنار هم بگذارید و با هم مقایسه کنید، اهمیت نورپردازی در عکاسی برای شما روشن خواهد شد.
 • عکاسی از کودک در محیط باز و نور طبیعی را همه دوست دارند، ولی وقتی قرار است در نور خورشید از کودک عکس پرتره بگیرید، مراقب سایه‌های شدید و نوردهی‌های نامتعادل باشید و تا حد امکان آنها را با فلش پرکننده برطرف کنید.
 • عکس پرتره از کودک زمانی بهتر می‌شود که شانه‌های کودک نیز در عکس باشد. عکس تنها از سر با عکسی که از شانه‌ها به بالا گرفته می‌شود بسیار تفاوت دارد. با مقایسه دو عکس در کنار هم متوجه این نکته خواهید شد.
 • عکاسی پرتره به شکل سیاه و سفید هم جذابیت‌های خود را دارد که با بیشتر بودن کنتراست جذابیت آن بیشتر هم خواهد شد.

 

اخبار مرتبط اخبار مرتبط